Bugün 16 Temmuz 2020, Perşembe         
Bizi Takip Edin!   
 
 SİSTEM İSTATİSTİKLERİ
Bugün Dün Toplam
0
6
3.507

 

HABERLER / DUYURULAR Tüm Haberler

3 ARALIK ULUSLARARASI ENGELLİLER GÜNÜ
02 Aralik 2019, 19:50

Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında alınan kararla engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 3 Aralık ‘Uluslararası Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir.
Dünya yaşayan İnsanların tahminen %15’i engelli bireylerden oluşmaktadır. Bu oran, tüm dünyada yaklaşık 1 milyar kadar engelli birey olduğunu gösterir. Engelli bireylerin önemli bir kısmının bedensel bir engeli bulunmaktadır. Engellilerin bağımsız yaşayabilmeleri ve yaşamın tüm alanlarına etkin katılımları bir haktır.
Dünyada 3 Aralık tarihinde engelli bireylerin hakları konusunda farkındalık yaratmak ve bu hakların elde edilmesine engel olan unsurların ortadan kaldırılması için çeşitli etkinlikler geçekleştirilmektedir.
3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesileyle, engelli bireylerin hayatın tüm alanlarına eşit katılımının bir hak olarak görüldüğü, engelli bireyler ve yakınlarının yaşam kalitelerini yükseltecek önlemlerin artırıldığı ve engellerin ortadan kaldırıldığı bir dünyada yaşamayı arzu ederiz.